Masaże ajurwedyjskie to starohinduski element medycyny, mający kompleksowy wpływ na stan fizyczny i psychiczny organizmu. Zabiegi aruwedyjskie to również doskonały sposób na pozbycie się stresu i doświadczenie podróży do egzotycznego miejsca.
Dziś pragnę przybliżyć Ci drogi czytelniku jeden z podstawowych zabiegów ajurwedyjskich jakim jest:
Masaż Abhyanga inaczej zwany „namaszczeniem”,jest to powierzchowny lub głęboki masaż całego ciała, którym wykorzystuje się ciepłe, ziołowe oleje.
To właśnie specjalnym olejom zawdzięczamy intensywne oddziaływanie na system odpornościowy organizmu. Masaż Abhyanga pozwala uzyskać głęboki relaks i oczyszczenie całego organizmu z toksyn.
Ważna jest przy tym regularność stosowania takich zabiegów, żeby uzyskać poprawę krążenia, lepszą tolerancje na stres. Regularnie wykonywanie masaży ajurwedyjskich przyczynia się do przyspieszenia produkcji hormonów, jak estrogeny czy progesteron, które do tkanek skórnych docierają drogą krwi. Hormony te odpowiadają między innymi za młody wygląd skóry i ich deficyt np. po menopauzie jest przyczyną szybszego starzenia się skóry. Dlatego też zabiegom ajurwedyjskim przypisuje się właściwości odmładzające.
Dziś co raz częściej żyjemy w ciągłym stresie, co nie wpływa dobrze na nasz organizm.
Długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób w tym również nowotworowych.
Receptą na zdrowie i długie życie w harmonii jest eliminacja hormonu stresu.
Naukowcy udowodnili, że dotyk przyczynia się do zmniejszenia wydzielania kortyzolu czyli hormonu odpowiedzialnego za stres.
A czym jest masaż jak nie dotykiem?
Dodatkowo zastosowana relaksacyjna muzyka, odpowiednie oleje w zależności od potrzeb o właściwościach uspokajających,chłodzących, rozgrzewających, energetyzujących .
Najlepszym olejem stosowanym w ajurwedzie jest olej ziołowy na bazie oleju z czarnego sezamu.
Ważny jest również proces podgrzania olejów i zmieszanie ich z odpowiednimi ziołami. Wnikanie ziołowych olejów w głąb tkanki łącznej pozwala uzyskać terapeutyczny efekt np. w schorzeniach stawów,bólach mięśni czy w dotlenieniu i nawilżeniu skóry.
Marzysz o tym by zostać Terapeutą Ajurwedy zobacz nasz kurs. Kliknij poniżej!